header

Про звіт голови районної державної адміністрації про виконання делегованих повноважень з питань забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку Каховського району у 2019 році

 КАХОВСЬКА РАЙОННА РАДА
ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
                                                       
ПРОЕКТ РІШЕННЯ
______  сесії VІІ скликання
 _____________ № ____
Про звіт голови районної державної
адміністрації про виконання делегованих
повноважень з питань забезпечення
збалансованого економічного і соціального
розвитку Каховського району у 2019 році

 

 

           Відповідно до пункту 28 частини першої ст.43, ст. 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення районної ради від  від 11.12.2015р.№8 «Про делегування повноважень районної ради VІІ скликання Каховській районній державній адміністрації,  заслухавши звіт голови Каховської  районної державної адміністрації   Перетятька С.Г. про виконання делегованих повноважень з питань забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку Каховського району у 2019 році, враховуючи висновки та рекомендації  спільного засідання  постійних депутатських комісій,  районна рада

ВИРІШИЛА:

1.Звіт голови районної державної адміністрації  Перетятька С.Г. про виконання делегованих повноважень з питань забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку Каховського району у 2019 році, прийняти до відома ( додається).

2. Районній державній адміністрації на належному рівні здійснювати заходи щодо виконання делегованих повноважень.

3.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на  постійні комісії районної ради.

 

 

Голова районної ради                                                       Т.С. Тертична

 

ЗВІТ
голови районної державної адміністрації про виконання делегованих
повноважень з питань забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку Каховського району у 2019 році

 

Передбачене законом делегування повноважень районній державній адміністрації  одним із шляхів зміцнення довіри між органами виконавчої влади та місцевого самоврядування і направлене  на посилення спільної відповідальності за стан справ на підвідомчій території.
Саме тому, розуміючи високий рівень відповідальності за ефективність їх реалізації, робота районної державної адміністрації впродовж 2019 року спрямовувалась на забезпечення збалансованого соціально - економічного розвитку   та вирішення актуальних проблем життєдіяльності району.
         Розв’язання основних економічних і соціальних проблем  здійснюється через підготовку та організацію виконання щорічних програм економічного і соціального спрямування.
У програмах, з урахуванням пріоритетів та проблем, визначені першочергові завдання розвитку району та критерії їх досягнення, заходи координації дій районної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування, територіальних органів центральних органів виконавчої влади, які спрямовані на реалізацію визначених завдань. З метою забезпечення їх виконання розроблено комплекс заходів з визначенням конкретних виконавців і строків виконання. Механізм контролю реалізації даних програм передбачає звітність про виконання завдань на засіданнях колегії районної державної адміністрації та на сесіях районної ради.
В районі діє  38 цільових Програм. Протягом поточного року на реалізацію  заходів   програм з районного бюджету було виділено 8 млн. 780 тис. грн.
Було розроблено та внесено на розгляд  депутатського корпусу  зміни до  14  діючих  програм та  затверджено  7  галузевих Програм. 
Проведено 16 засідань колегії, на яких було розглянуто  41 питання щодо життєдіяльності району та заслухано 11 інформацій. Прийнято за підсумками  40 розпоряджень голови районної державної адміністрації.  
Опрацьовано 4220  вхідних документів, контролювався хід реалізації  3220 завдань  визначених документами  органів влади вищого рівня, 381 завдання, визначене розпорядженнями  та дорученнями голови районної державної адміністрації,  опрацьовано  43 запити  на публічну інформацію, видано  320 розпорядчих документів.
На головній сторінці веб сайту РДА  розміщено  більше 1000 матеріалів про діяльність районної державної адміністрації, Президента України, Уряду та тематичних статей,  інформацій про діяльність органів вищої влади, структурних підрозділів РДА, районних установ  у відповідних рубриках. Постійно висвітлюється інформація про роботу  районної державної адміністрації і на сторінці ФБ.
Належним чином проводиться планування роботи райдержадміністрації та контроль за його виконанням, що дозволяє налагодити чітку взаємодію відділів, управлінь, служб райдержадміністрації у реалізації своїх повноважень, розгляду нагальних питань соціально-економічного розвитку, організації і проведенню державних, професійних свят, заходів культурно-просвітницького напрямків, контролю за  виконанням документів і діяльністю структурних підрозділів  райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування.
          Відповідно до плану роботи районної державної адміністрації  проведено 2 комплексні перевірки виконкомів Кам*янської  та Малокаховської сільських  рад з питань здійснення ними делегованих повноважень. За результатами перевірки надано методичну допомогу .
В РДА здійснюється електронний документообіг через систему АСКОД, спрямовану на взаємодію між апаратом районної державної адміністрації, структурними підрозділами та органами влади вищого рівня.
Минулий рік був насичений політичними подіями в країні. З метою забезпечення  реалізації виборчих прав громадян на виборах Президента  України та позачергових виборах  до Верховної ради України, було забезпечено своєчасне  внесення до Державного реєстру виборців відомостей  про громадян України, які мають право голосу відповідно до Конституції України і проживають або перебувають на території району,  складені  та уточнені  списки  виборців для проведення виборів, здійснено заходи щодо тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси,своєчасно  виготовлено  іменні запрошення виборцям на вибори.
Проводиться систематична робота з суб’єктами подання відомостей щодо уточнення персональних даних виборців.
Продовжено практику проведення  семінарів з секретарями виконкомів сільських рад та ОТГ з метою надання  методичної допомоги та роз’яснення і практичного використання законодавства України, змін до нього, з окремих процедурних питань діяльності виконавчого органу, кадрової роботи та інших.  Проведено 7 семінарів, розглянуто та обговорено більше   20  питань.
Відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», актів Президента України  стосовно роботи зі зверненнями громадян, з метою вирішення важливих проблем окремої людини і суспільства в цілому  районною державною адміністрацією  проводилася робота щодо розгляду питань, які порушувалися  мешканцями району.
Усього протягом  звітного року з метою розв’язання своїх проблем  до районної державної адміністрації звернулося 791 особа, зокрема шляхом подання 327 особистих та  14 колективних звернень, в яких порушено 342 питання.
Загальна кількість звернень 337 - це на 70 звернень більше, ніж  за     2018 рік.
Збільшилася кількість заяв, яка надійшла на урядову телефонну  «гарячу лінію» з питань соціального захисту населення, а саме через невдоволення розміром нарахованої субсидії, потребу у додатковому  роз’ясненні питань з нарахування субсидії, соціальної допомоги. Громадяни району найбільше  зверталися з питання соціального захисту – 155 (+37),  житлово-комунального господарства – 47 (+27),  аграрної політики і земельних відносин  - 32 (+15) , охорони здоров’я - 23 (+4).
15,7% від усіх зареєстрованих звернень надійшло від найменш захищеної категорії населення.
За результатами розгляду звернень надано 281 роз’яснення та необхідна інформація; 48 питань вирішено позитивно; 8 звернень надіслані за належністю відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян».  
Позитивно були вирішені питання щодо відновлення водопостачання,  електропостачання, виплати соцдопомоги,  забезпечення громадян інсуліном та інші.
На офіційному сайті районної державної адміністрації передбачена електронна форма звернення через портал державних електронних послуг iGov та онлайн приймальня. Кожен бажаючий може звернутися до голови РДА, записатися до нього на прийом.
         Такі сучасні Інтернет-сервіси не тільки економлять час і зусилля заявників, а й допомагають наблизити районну владу до громадян. Але по факту, цією послугою ніхто не скористався.
АПР
Виходячи з того, що Каховщина  є сільськогосподарським краєм, виробництво агропромислової продукції є пріоритетним в реальному секторі економіки району.
Відносини влади й сільгоспвиробника мають базуватися на трьох головних принципах: єдиній політиці на користь економічного зростання села, об'єднанні зусиль і на простому людському взаєморозумінні. Саме завдяки реалізації такої політики в районі було досягнуто певних  здобутків у розвитку агропромислового комплексу.
 Обсяг валової продукції сільського господарства  ( у порівняних  цінах 2010р.) склав  945,4  млн.грн., в т.ч. рослинництва – 848,2  млн.грн.,  тваринництва – 97,2 млн.грн, що в порівнянні з минулим періодом 2018 року становить  95,3  %.
         В галузі «Рослинництво» сільгоспвиробниками району з площі  42,4 тис.га збирання зернових культур отримано у вазі після доробки  213,3 тис. тонн, що на 16,2 тис.тонн більше, ніж в минулому році, врожайність склала по 54,3 ц/га. 
Технічні культури зібрані на площі 47,2 тис. га. З них соняшника з площі 19,1 тис. га намолочено 48,7 тис. тонн, що на 13,5 тис. тонн більше, ніж в минулому році, врожайність якого  склала 25,5 ц/га. Сої отримано  82,1  тис. тонн з площі 22,9 тис. га, при врожайності 35,8 ц/га. Ріпака зібрано на площі 6,5 тис. га, отримано 15,5 тис. тонн, що на 1,2 тис тонн більше минулорічних показників, урожайність склала по 23,8 ц/га.
Враховуючи рейтингові показники роботи районів області  Каховський район зайняв  почесне 3 місце, а по показнику урожайності зернових – три роки поспіль займає перше місце.
Для сприяння формуванню  потенціалу агропромислової галузі, отримання високих врожаїв в умовах посушливого клімату нашого регіону на сьогодні перед сільгосптоваровиробниками  стоїть завдання   збільшення площі зрошення та модернізація зрошувальної техніки.
В 2019 році побудовано та введено в  дію систему зрошення на площі  533 га ПСП «Діамант», на якій працюють 11 дощувальних машин «Zimmatic» на подових землях  с. Дудчино Тавричанської ОТГ.
         Проведені роботи із заміни старої дощувальної техніки ТОВ «Агробізнес», ПП Агрофірма «Гаван», ПСП «Діамант», ТОВ ТД «Торговий дім Продексім», фермерське господарство «Труд».
       Збільшено зрошувальних земель ТОВ «Агробізнес» на 180 га, придбано 16 дощувальних машин «Zimmatic», які замінили застарілу дощувальну техніку.
          На 130 га  збільшено  зрошувальних земель ПП «Восток-Агро» , придбано 3 дощувальних машини «Zimmatic» на суму близько 7 млн. гривень.  
Тваринництво
Чисельність поголів’я  сільськогосподарських тварин з початку року по всіх формах власності виглядає наступним чином:  зменшилося поголів’я  ВРХ (корів) на 300  голів, збільшилося поголів’я свиней на 300 голів та  поголів’я птиці на 1,0 тис. голів,  поголів’я овець та кіз залишилося на рівні початку року.
Виробництво молока становить 13515 тонн,  вироблено яєць 31,0 млн. штук,  вовни - 16,5 тонн, реалізовано м’яса в живій вазі 4955 тонн. Удій на корову складає 5100 кг , яйценосність однієї курки-несучки 182 яйця, середньодобові прирости великої рогатої худоби та свиней відповідно 450 гр. та 425 грамів. Настриг вовни на одну вівцю становить  5 кг.
 Всі основні показники згідно програми соціально-економічного розвитку по району за 2019 рік  виконано на 100 відсотків.
          На зимовий період заготовлено 51270 тонн кормових одиниць (до плану 107,8%) на умовну голову 44,0  цнт. кормових одиниць (до плану 107,8 %).
       З метою підтримки галузі виплачено  спеціальної бюджетної дотації за утримання та збереження молодняку великої рогатої худоби  за 970 голів на загальну суму 926,0 тис грн.
В районі проводиться робота з питання  реалізації   регіональної програми «Власний дім» шляхом надання пільгових кредитів на придбання поголів’я великої рогатої худоби в т.ч. корів.
Тваринництво – це не лише виробництво м’яса і молока, а й гарантія розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів, створення додаткових робочих   місць.
Так, ТОВ «Агробізнес» здійснено будівництво  нового тваринницького приміщення для утримання 200 голів кіз альпійської породи, що дозволило створити нові робочі місця.
По показнику «Приріст поголів’я ВРХ»  район покращив свої позиції – з  6 місця перемістися  на 5 місце.
              «Інвестиційний розвиток»
Актуальним завданням економічного розвитку є активізація інвестиційно-інноваційної діяльності та збільшення обсягів залучення інвестицій в економіку району, впровадження дієвих механізмів реалізації інвестиційних проектів.
Підприємствами та організаціями району за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 249085 тис.грн капітальних інвестицій.
 Обсяг інвестицій на 1 особу складає 6919,0 грн. (другий рік поспіль 1-ше місце серед районів).
Подовжено завершення інвестиційного проекту по Чорнянській сільській раді щодо реконструкції будівлі комунального закладу «Чорнянський геріатричний пансіонат» під комунальний заклад дошкільної освіти «Золотий ключик» на загальну суму 8360,7 тис.грн. За рахунок місцевого бюджету Чорнянською сільською радою профінансовано витрат на суму 501,7 тис. грн. Передбачено створення 17 нових робочих місць.
ТОВ «Роздольне» займається шоковим замороженням овочів та ягід, які є  трендом українського ягідного ринку в найближчі роки. Товариством отримано протягом останніх 2 років грантових коштів (близько 3,5 млн. гривень) від проекту  USAID  на  модернізацію власного виробництва. Підприємство відправляє свою продукцію до Франції, Бельгії, Німеччини.
Перспективним залишається напрямок будівництва альтернативних видів енергетики. Цей напрямок представлений в Зеленопідській  та Любимівській ОТГ.
ТОВ «Стар Південь Енерго», ТОВ «Енерджі центр», ТОВ «САНТ ВОЛЬТ» встановили сонячні батареї на орендованих землях смт. Любимівка та с. Василівка.
ТОВ «Е Вінд» розроблений проект будівництва та розташування вітряків
на землях с. Василівка.
           В рамках реалізації  Програми підтримки малого та середнього підприємництва проведено цикл лекцій щодо  міжнародних програм та проектів технічної допомоги, які відкривають малому та середньому бізнесу України доступ до необхідних їм знань, нових ринків та джерел фінансування, надають можливість залучати зовнішніх консультантів та налагоджувати пряму кооперацію з іноземними партнерами. Надрукований двомовний інвестиційний профіль з визначенням усіх інвестиційних майданчиків та перспективних проектів. Проведені заходи до  Дня підприємця, на якому було відзначено кращих представників бізнесу у 4 номінаціях.
Успішно продовжує свою діяльність з розвитку сільськогосподарського виробництва та зеленого туризму фермерське господарство «Шафран Любимівський» в смт. Любимівка. В  минулому році пройшла  традиційна туристична акція «Маленька Голландія», яку відвідали більше 12 тис. осіб. Проведені сезонні акції з відвідуванням плантацій  айстр та крокусів. Під час екскурсій  на території господарства гостей частують традиційною українською кухнею.
В січні минулого  року «Агенцією регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад» організовано перше регіональне засідання щодо реалізації інфраструктурного проекту greenways «Соляна дорога» великий туристичний коридор, який  на сьогодні об'єднує більше 15 населених пунктів і 38 локацій.  Головною метою заходу стало підписання Меморандуму про співпрацю в рамках проекту туристичного кластеру «Соляна дорога».
Успішно зарекомендувала себе еко – садиба «Золотий фазан» , яка знаходиться в с. Чорнянка. За 2019 рік садибу відвідали більше 1200 відвідувачів. Отримано туристичний збір  13,1 тис. грн., що становить 211,29 % від минулорічного показника.
Щорічно проводяться виставки ярмарки за участю майстрів народних ремесел. Серед них саме талановита майстриня Олена Колодич із села Чорнянка Каховського району, яка  своїми руками створює справжній сакральний та наділений добром світ-українську народну ляльку-мотанку.  Восени кожного року проводиться районний фестиваль народної творчості «Каховський вернісаж».
Надання адміністративних послуг
 До Центру з надання адміністративних послуг звернулося 20159 (2018 р – 6700 осіб) громадян, надано 19985 (2018 р – 6569 осіб) адміністративних послуг -  переважно послуги відділу Держгеокадастру у Каховському районі, сектору містобудування та архітектури.
Децентралізація
На даний час на території району налічується 5 ОТГ : Зеленопідська, Тавричанська, Любимівська, Роздольненська, Костогризівська, до яких входять 31 населений пункт, ще 7 сільських рад (11 населених пунктів) на даний час визначились стосовно об’єднання.
Сільськими радами Каховського району спільно з мешканцями рад проведено обговорення проекту перспективного плану формування територій громад району щодо утворення відповідних адміністративно-територіальних одиниць .
Будівництво
Маючи соціальну спрямованість, районна програма індивідуального житлового будівництва на селі та поліпшення житлових умов сільського населення «Власний дім» набула  популярності серед сільського населення району. До обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі та поліпшення житлових умов сільського населення «Власний дім» направлено 6 клопотань про виділення коштів. Мешканцями району було отримано кредитів на загальну суму 500 тис. грн. Протягом року оновлені генеральні плани з детальним плануванням сіл Скворцівка та Солідарне. Розглянуті та погоджені локальні детальні плани с. Малокаховка та частка земель Любимівської селищної ради за межами населених пунктів.
Житлово-комунальне господарство
За звітний період  виконані ремонтні роботи по дорогам загального користування місцевого значення на загальну суму 3,67 млн. грн., у тому числі:
ямковий ремонт автомобільної дороги  Каховка – Наталівка, Р-47 – Дмитрівка – М14; Каховка – Коробки – Червоне Поділля; Любимо-Павлівка – канал Р-1,Тавричанка до Р 47 (ч/р Дудчине).
Виконаний ямковий ремонт та заходи поточної експлуатації на регіональних
та державних дорогах:
- Р 47 (Херсон – Нова Каховка – Генічеськ) – 2600 м²;
- М 14 (Одеса – Мелітополь – Новоазовськ) – 7600 м².
 Разом:  близько  10,2 тис. м².   
Заплановано та проведено ямковий ремонт доріг та вулиць місцевого значення комунальної власності в с. Коробки, смт Любимівка. Загалом близько 1 тис. м².
     Разом з тим нас і в подальшому хвилює   стан  та утримання дорожньої інфраструктури  району,  особливо доріг загального користування місцевого значення (територіальні дороги), які фінансуються за кошти державного бюджету.
Волинською сільською радою – у 2019 році  завершені роботи з освітлення вулиць с. Остапенко (105 тис. грн.), проведено закупівлю енергоефективного насосу водопостачання на суму 52 тис. грн. та встановлено на свердловину у  с.Остапенко.  Населені пункти Волинської сільської ради мають повністю освітлені вулиці.
Вирішено питання по освітленню вулиць с. Червоне Поділля Кам’янської сільської  ради . На ці цілі використано    210 тис. грн.  
Новокам’янською сільською радою витрачено на поточний ремонт освітлення вулиць 27 тис. грн.
Чорнянська сільська рад  виділила кошти на поточний ремонт водонапірних мереж.
Протягом вересня – листопада проводилися заходи  щодо підготовки соціальної сфери та житлово-комунального комплексу району до опалювального сезону  2019/20 року.
Здійснено виїзні перевірки по підготовці закладів освіти  району до роботи у новому навчальному та опалювальному періоді 2019/2020 році комісією, до складу якої входять представники районної державної адміністрації, ГУ ДСНС, Держпродспоживслужби, лабораторного центру Держсанепідслужби, Держенергонагляду. За результатами перевірки оформлені Акти готовності закладів освіти до роботи у новому навчальному році та опалювальному періоді.
Значна увага приділяється сільськими радами  проведенню ремонтних робіт в закладах культури.
У Богданівському СК проведено ремонт покрівлі, капітальний ремонт фасаду та приміщень клубу, поточний ремонт системи опалення на загальну суму 670,0 тис. грн. В Малокаховському СБК проведено капітальний ремонт покрівлі, ремонт опалення та косметичний ремонт внутрішніх приміщень на суму 570,0 тис. грн. Відремонтовано покрівлю Новокам’янського СК, замінено  2 вхідних дверей на суму 320,0 тис.грн.
  Разом з тим потребують капітального ремонту Федорівський СБК, Сергіївський СК, Сергіївська сільська бібліотека.      
У звітному періоді проведено 13 засідань районної постійної комісії ТЕБ та НС, на яких розглядались питання про стан пожежної безпеки в населених пунктах, про виявлення вибухонебезпечних предметів на території району, про санітарно-епідемічну ситуацію та ін. Проводилися  засідання  надзвичайної протиепізоотичної комісії, на яких розглядалися питання життєдіяльності району.
В  червні  прийнято участь у командно-штабних навчаннях з органами управління та силами територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Херсонської області та її ланок.
Бюджет
Організація роботи в районі у минулому році була спрямована на забезпечення виконання основних показників місцевих бюджетів. В цілому до загального фонду зведеного бюджету району у 2019 році надійшли фінансові ресурси в обсязі 281,3 млн.грн., або 95,1 % до уточненого плану.
При цьому, у звітному періоді, як і в попередніх роках, основним джерелом доходів місцевих бюджетів залишалися трансферти з державного бюджету та трансферти, що передаються з місцевих бюджеті за рахунок трансфертів з державного бюджету. В 2019 році їх обсяг склав 221,3 млн. грн., а по питомій вазі – це 78,6 %.
         Податків і зборів до загального фонду місцевих бюджетів району було мобілізовано 59,6 млн. грн., що становить 103,9 % до річного плану, понадпланові надходження 2,2 млн.грн. Виконання плану забезпечено всіма бюджетами району. А основними джерелами доходів, які збираються на території району, є податок на доходи фізичних осіб, єдиний податок та податок на майно в частині плати за землю.
У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження до загального фонду місцевих бюджетів зменшились на 0,7 млн.грн, або на  1,2 %.
Виконання плану спостерігається по основним податкам і зборам, які зараховуються до місцевих бюджетів. Динаміка надходжень наступна:
Податку на доходи  фізичних осіб в звітному році надійшло на 2,8 млн.грн., або на 12,7 % більше, ніж у 2018 році.
Надходження по єдиному податку у порівнянні з минулим роком в цілому зменшились на 4,1 млн.грн., або на 20,4 %.
Скорочення надходжень по податку на майно в частині плати за землю у порівнянні з попереднім  роком становить 0,4 млн.грн., або на 2,8 %.
Видатки загального фонду зведеного бюджету району за звітний період склали 274,6 млн.грн., або 89,3 % від запланованого обсягу. З них, за рахунок коштів районного бюджету витрати були здійснені в обсязі 236,7 млн.грн., або 88,6 % бюджетних призначень.
На поточне утримання закладів освіти та охорони здоров’я були спрямовані бюджетні кошти з усіх місцевих бюджетів в обсязі 156,7 млн.грн. (по питомій вазі – 57,1 %), на соціальний захист населення – 76,3 млн.грн. (27,8 %), на культуру та мистецтво – 5,9 млн.грн. (2,1 %), на інші галузі – 35,7 млн.грн. (13,0 %).
         Основна сума фінансових ресурсів місцевих бюджетів  була спрямована на забезпечення здійснення витрат по захищених статтях бюджету, в тому числі соціально спрямованих – в абсолютній сумі це 249,0 млн. грн., або 90,7 %.
Разом з тим, за рахунок передачі коштів із загального фонду та за рахунок надходження інших коштів до спеціальних фондів, у 2019 році були здійснені видатки капітального характеру на загальну суму 23,9 млн.грн., що становить 84,5 % витрат спеціального фонду.
Райдержадміністрацією забезпечено виконання делегованих повноважень в частині виконання основних показників районного бюджету у 2019 році. Так, до загального фонду районного бюджету надійшло податків  в обсязі 26,7 млн.грн., або 105,2 % до уточненого плану. Порівняно з минулим роком приріст доходів визначився на рівні 114,1 %.    
Касове виконання видаткової частини загального фонду районного бюджету склало 88,6 %  до бюджетних призначень і в абсолютній сумі видатки були здійснені в обсязі 236,7 млн.грн.
Крім того, на фінансування програми «Власний дім» (кредитування індивідуальних сільських забудовників) були використані кошти спеціального фонду – 200,0 тис.грн.
Проблемним питанням наповнення місцевих бюджетів є легалізація виплати заробітної плати. Значна частина доходів населенню продовжує виплачуватися  за тіньовими схемами, в зв’язку чим місцеві бюджети недоотримують фінансові ресурси, що негативно впливає на фінансування бюджетних установ та затверджених програм місцевого значення.
          Однією з вирішальних ланок в діяльності районної державної адміністрації  є соціальна політика.
В районі забезпечено підвищення добробуту населення шляхом надання усіх видів  соціальної підтримки із застосування спрощеного механізму надання громадянам соціальних гарантій.
        Забезпечено своєчасне призначення та повноту виплати населенню всіх видів соціальної підтримки за принципом «Єдиного вікна». За звітний період державну соціальну підтримку отримали: соціальні допомоги 2404 особи на суму 56041,0 тис. грн., пільгами на житлово-комунальні послуги, послуги зв’язку та пільг на придбання твердого палива та скрапленого газу скористались 3174 особи (у тому числі з членами сім’ї пільговика) на загальну суму 5352,0 тис. грн, отримали житлові субсидії 3166 сімей  на загальну суму 13390,0 тис. грн.
На обліку в управлінні перебувають три прийомні сім’ї, в яких виховуються 7 дітей віком від 6-18 років, 1 дитина віком від 18-23 років та один дитячий будинок сімейного типу, в якому знаходиться на виховані 4 дитини  віком від 6 до 18 років та 1 дитина віком від 18-23 років. На їх функціонування виділено 783,5 тис. грн.
Придбано  квартиру вартістю 334,0 тис. грн. за рахунок субвенції з державного бюджету особі з числа дітей-сиріт, якій було призначено грошову компенсацію для отримання житлового  приміщення.
         Для організації оздоровлення в позаміських таборах області дітей пільгових категорій з районного бюджету виділено 224,00 тис. гривень (з них 25,00 тис. грн на транспортне забезпечення). Були придбані путівки та оздоровлено 25 дітей в ООГ «Дитячому оздоровчому таборі ім. Ю.О. Гагаріна Херсонської обласної організації профспілки працівників державних установ України» (м. Скадовськ).
        Надання соціальних послуг мешканцям району проводилось Каховським районним центром надання соціальних послуг, при якому функціонує 4 відділення соціальних допомог.
        Відділенням соціальної допомоги вдома центру надання соціальних послуг охоплено обслуговуванням 231 особа похилого віку та інваліди у 20  населених  пунктах району. Обслуговування одиноких громадян здійснювало 27 соціальних робітників. Надано соціально-побутових послуг  на безкоштовній основі 80538, на платній основі надано 3219 послуг.
     У  відділенні денного перебування протягом звітного періоду  обслуговувалось  365 осіб. Працює „Університет ІІІ віку”, при якому відкрито факультет „Комп’ютерної грамотності”,  Літературно-просвітницький факультет, факультет „Мистецький”, факультет „Основи здорового способу життя”. Надано 15601 соціальна послуга. 
Фахівцями із соціальної роботи   проведена робота з 303 сім’ями , які опинилися та перебувають у складних життєвих обставинах.
        Особлива увага приділялася особам з інвалідністю. На обліку в управлінні на забезпечення технічними засобами реабілітації та протезними виробами перебуває 595 осіб. Протягом звітного періоду 139 осіб отримали 438 направлень на забезпечення протезними виробами та отримали їх від підприємств-виробників.
10 громадянам призначено матеріальну допомогу за рахунок коштів державного бюджету на загальну суму 7723  грн. та 64 особи отримали матеріальну допомогу за рахунок коштів обласного бюджету на загальну суму 98,9 тис. грн.
При райдержадміністрації активно діє центр допомоги учасникам АТО. Керівник центру допомоги учасникам АТО, голова Всеукраїнської громадської спілки ветеранів війни в Афганістані та воїнів АТО «Кордон» Олександр Назарук. До складу Центру увійшли громадські активісти та волонтери. Тільки минулого року на потреби української армії було зібрано і використано 245 тисяч гривень без урахування натуральної допомоги.(слід відмітити що з 2014 року ця сума сягає більше 600 тис.грн). Відправляли поштою або везли автівкою зібрану з усього району допомогу: медикаменти, продукти харчування, предмети особистої гігієни тощо.
Упродовж  року за ініціативи Центру допомоги бійцям АТО в закладах освіти району проводилися благодійні акції: «Пасхальний кошик воїну АТО – 2019» і «Шкільний волонтер», в ході  юні жителі Каховського району теж готували для бійців подарункові набори. І в кожному з них – те, не оцінити жодною валютою світу: дитячі малюнки і листи з побажаннями найскоріше повернутися додому.
Служба у справах дітей
На первинному обліку служби у справах дітей РДА перебуває 123 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Із них  під опікою, піклуванням перебуває 107 дітей, в прийомних сім*ях - 4, ДБСТ - 9  дітей, 3 дітей перебувають у навчальному закладі на повному державному утриманні (за власним вибором).  Протягом року влаштовано 12 дітей( під опіку-9,  2- в прийомні сім`ї, 2 – дитячі будинки сімейного типу, 2 дітей усиновлені громадянами України). Питома вага влаштування дітей  до сімейних форм - 97,3,0%.  Жодна дитина протягом року не була влаштована до державного закладу. На території району  функціонує 3 прийомні сім’ї, в яких проживає 8 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 1 ДБСТ, в якому проживає 5 дітей, позбавлених батьківського піклування. На профілактичному обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах перебуває 14 дітей.
На території  району 5 ОТГ , але лише в 2 громадах утворені служби, які на сьогоднішній  день ще не перебрали на себе повноваження захисту прав дітей на підпорядкованій території. Вирішується питання щодо передачі особових справ службі у справах дітей Любимівської ОТГ.
Охорона здоров*я
В межах повноважень, які делегуються районній державній адміністрації, забезпечується розвиток охорони здоров'я району.
Медичні послуги населенню надають комунальне некомерційне підприємство «Каховський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» та Комунальне некомерційне підприємство «Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради».
Первинну медико-санітарну допомогу  надають   2 міські та 8 сільських амбулаторій, 14 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів.
З метою отримання медичної допомоги було 155638 відвідувань в амбулаторії, викликів на дому 9227. Проліковано хворих в денному стаціонарі 3059 чол., на дому 551 чол. Самостійно звернулися на прийом  до середнього медичного персоналу  58793, в т.ч. на ФАПах 24844.
Укомплектованість лікарями АЗПСМ по місту - 81%, по сільській місцевості – 38,5 %. Укомплектованість середнім медичним персоналом по місту – 92,5 %, по сільській місцевості  - 85 %, укомплектованість медичними працівниками ФАПів – 83,3%.
  У 2019 році була затверджена Програма розвитку  первинної медико-санітарної допомоги в Каховському районі та підтримки КНП « Каховський РЦПМСД».  З місцевих бюджетів різних рівнів було виділено 7603,0 тис. грн.
За  деклараціями працює 31 лікар , з них 21 лікар загальної практики сімейної медицини,  8 педіатрів та 2 терапевта.  Задекларовано по Каховському району   майже 62,4 %  осіб.
      Для покращення матеріально-технічної бази було закуплено медичне обладнання на суму  119558,23 грн, офісна техніка  на  162932,00грн.
В минулому році  здійснено поточний ремонт приміщення, електромережі, каналізації та водопостачання, здійснено монтаж  сигналізації Центру . Всього на ці цілі використано 1240, тис. грн.
 Пріоритетними завданнями в діяльності Центру залишається
зміцнення матеріально-технічної бази, профілактика, своєчасне виявлення та лікування хворих на туберкульоз, ВІЛ/Снідом та онкозахворюваннями.
 Комунальне некомерційне підприємство «Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради» - багатопрофільний лікувально-профілактичний заклад, який забезпечує кваліфіковану стаціонарну і поліклінічну допомогу населенню міста і району.
       Отримано  ліцензії на медичну практику,  на діяльність з наркотичними засобами, психотропними речовинами та прекурсорами, на використання джерел іонізуючого випромінювання, подовжено дію акредитаційного сертифікату на 1 категорію, підтверджено статус «Лікарня доброзичлива до дитини».
В листопаді минулого  року заклад зареєстрований у системі E-Healph, лікарня визначена опорною та 24.01.2020 року  верифікована в Національній Службі Здоров’я України.
За рахунок районного бюджету було створено 30 амбулаторних робочих місць для лікарів, які мають спеціальне програмне забезпечення та підключені до мережі Інтернет.
З метою оптимізації системи надання стаціонарної та спеціалізованої медичної допомоги поступово проводиться скорочення ліжкового фонду на основі вдосконалення існуючої ресурсно - нормативної бази до 170 ліжок з 203.
В зв’язку з переходом КНП «Каховська ЦРЛ» на прямі відносини з НЗСУ з 1 квітня 2020 року, фінансування закладу з районного бюджету буде здійснюватися відповідно до програми розвитку вторинної медичної  допомоги  в  Каховському районі та підтримки комунального некомерційного підприємства «Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради» на 2020 рік.
Лікарня забезпечена кадрами на  85%. Укомплектованість лікарями –63%,  середнім медперсоналом - 94%, молодшим персоналом - 90%.                   
Навчаються в інтернатурі 5 лікарів, за спеціальностями-анестезіологія, внутрішні хвороби, отоларингологія, дерматовенерологія.
Комунальною установою сформований та наданий адміністрації перелік необхідного обладнання та матеріально - технічного забезпечення лікарні для впровадження 19 медичних послуг за програмою медичних гарантій у 2020 році.
Для вирішиння питання забезпечення лікарні необхідним обладнанням районною державною адміністрацією підготовлені та направлені листи міському голові м.Каховка та головам  ОТГ щодо передачі залишків медичної субвенції для придбання  медичного  обладнання.
    На утримання лікарні було виділено більше  68 млн. грн., в тому числі на оновлення та придбання медичного обладнання 9 млн. 343 тис. грн.
 Мешканці Каховського району матимуть можливість отримати якісне та високотехнологічне медичне обстеження на комп’ютерному томографі вартістю майже 9 мільйонів гривень, який було придбано за кошти районного бюджету.
Види платних послуг, які можуть надавати медичні заклади, визначені постановою Кабінету Міністрів України , який є вичерпним. Разом з тим, слід зазначити, що для медичної сфери нормативних документів, які б регулювали порядок надання платних послуг, на теперішній час немає.
Питання щодо розробки переліку платних послуг, які надаватимуться лікарнею, потребує додаткового вивчення.
         Освіта
На сьогодні освіта району характеризується стабільними кількісними і якісними  показниками та позитивними тенденціями розвитку.
Мережа закладів освіти забезпечує потребу громади на здобуття освіти. В районі функціонує 13 закладів дошкільної освіти, 13 закладів загальної середньої освіти, 2 заклади позашкільної освіти. Здобуття загальної середньої освіти здійснюється за інституційною, індивідуальною та інклюзивною формами. У 2019-2020  навчальному році охоплено навчанням 2264 учня, сформовано 155 класів. На базі Малокаховського ЗЗСО працює два інклюзивні класи (1-А, 2-А), у яких здобувають освіту дві дитини з особливими освітніми потребами.
Кваліфікаційний рівень районного педагогічного колективу досить високий. Про це свідчать результати предметних олімпіад, конкурсів.
Упродовж січня–лютого 2019 року забезпечено участь в ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад 11 команд району у складі 35 учнів з 9 закладів загальної середньої освіти. Визнано переможцями 10 здобувачів освіти, які вибороли 6 дипломів другого ступеня та 4 дипломи третього ступеня.
84 учні 11 класів з 11 ЗЗСО району взяли участь у зовнішньому незалежному оцінюванні з 8 предметів. Результати ЗНО від 160 до 200 балів показали 41 учень з 7 предметів. Найбільшу частку результатів ЗНО від 160 до 200 балів продемонстрували учні Коробківської ЗОШ І-ІІІ ст. (36%), Чорнянської  ЗОШ І-ІІІ ст. (26%) та Семенівського ОЗЗСО (25%).
В листопаді  3 учнів взяли участь у ІІІ етапі Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка і посіли призові місця.
У грудні місяці 3 учнів взяли участь у ІІІ етапі ХХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, і двоє з них здобули дипломи ІІ ступеня.
Упродовж року працівники Каховського районного методичного центру забезпечували професійний розвиток педагогічних працівників закладів освіти. З цією метою проводилися різноманітні заходи,  серед яких  засідання Школи молодого вчителя, Школи підвищення педагогічної майстерності, педагогічний технопарк «Нова українська школа – простір освітніх можливостей», конференція педагогічних працівників «Нова українська школа Каховщини: освіта для життя та інші. В  грудні відбувся відбірковий тур обласного етапу всеукраїнського  конкурсу «Учитель року-2020», в якому взяли участь Азаренко Ю.А., учитель хімії Коробківської ЗОШ І-ІІІ ст., Куліш Т.М., учитель початкових класів Семенівського ОЗЗСО, Конькова О.М., учитель зарубіжної літератури Дмитрівської ЗОШ І-ІІІ ст. і посіли призові місця, що дозволяє взяти участь у фінальному етапі, який відбудеться   у  лютому  2020 року.
З метою активізації  роботи з національно-патріотичного виховання проведено районний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») за  участі  11 команд. Команда-переможниця «Нащадки козацької слави» Чорноморівської ЗОШ І-ІІІ ст. достойно представила район у обласному етапі «Джура-2019 «Чорноморська Січ».
З метою покращення спортивної та фізкультурно-оздоровчої роботи в ЗЗСО району проведено ряд заходів для учнів та вчителів.
Вперше в районі з метою відзначення результативності участі здобувачів освіти ЗЗСО в обласних етапах олімпіад, конкурсів, підтримки обдарованої молоді району створення належних умов для стимулювання школярів  та творчо працюючих педагогів було проведено свято обдарованості «Яскрава палітра талантів Каховщини».
Матеріально-технічне забезпечення освітнього процесу
У 2019 році в усіх закладах загальної середньої освіти оновлено освітнє середовище: придбано столи і стільці учнівські, дошки розліновані і нерозліновані; комплект інтерактивного обладнання, навчального обладнання та приладдя для оснащення кабінетів біології - 5 один., математики - 4 один., фізики - 2 один., географії - 3 один., лінгафонного - 3 один.; комплекти обладнання кабiнету   iнформатики.
Було  придбано комплекти стендів з біології, навчальні колекції з біології, мікропрепарати біологічні, навчальні колекції з географії, карта стінна, навчальні колекції з математики для Малокаховського закладу загальної середньої освіти. Для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти до  мережі Інтернет підключено   9 ЗЗСО району.
За кошти районного бюджету здійснено ремонти санвузлів у Чорнянській ЗОШ І-ІІІ ст. на суму 199,8 тис. грн.,у Малокаховському ЗЗСО завершено капітальний ремонт частини приміщень санвузлів для дітей з особливими потребами на суму – 820 тис. 915 грн (залишок субвенції).
Разом з тим залишаються невирішеними питання пожежної безпеки, капітального ремонту опалення , поточних ремонтів харчоблоків та їдалень ЗЗСО, поновлення технічного обладнання. Вирішення цих питань можливе при наявності достатнього фінансового ресурсу та плідної співпраці всіх гілок влади.
Культура – це сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії, історично набутий набір правил усередині соціуму для його збереження та гармонізації. Реалізуючи повноваження в галузі культури робота райдержадміністрації була спрямована на удосконалення та збереження діючої мережі закладів культури, популяризацію і примноження культурних цінностей, задоволення культурних та духовних потреб населення й організацію його дозвілля, зміцнення та розширення культурно-мистецьких зв’язків.
 Для підвищення ефективності роботи закладів культури району була розроблена та затверджена рішенням районної ради Програма розвитку культури і духовності Каховського району на 2019-2021 роки.
В закладах культури працює 85 осіб. Кількість закладів культури клубного типу – 14, відвідувачів – 99,0 тис., з них діти – 24,7 тис. ,проведено 1682  різноманітних заходів.
Книжковий фонд 15 закладів бібліотечного типу становить  158,7 тис. примірників, кількість читачів – 5,0 тис., книговидач – 74,8 тис. на рік. При 7 бібліотеках працюють інтернет-центри для користувачів. Відповідно до рішення ХХХІІІ сесії районної ради VІІ скликання від  28.02.2019 року № 662 комунальна установа «Каховський районна об’єднана бібліотека ім Братана» припинила юридичну особу шляхом приєднання до комунальної установи Каховський районний будинок культури ім. Фрунзе .
Комунальна установа Каховський районний краєзнавчий музей з двома філіями налічує  4501 експонатів. Проведено 730 екскурсій, які відвідало 8,3 тис. осіб, з яких 5,0 тис. – діти.
У зв’язку з децентралізацією та створенням 5-х об’єднаних територіальних громад на території району (Зеленопідська ОТГ, Тавричанська ОТГ, Любимівська ОТГ, Роздольненська ОТГ та Костогрзівська ОТГ) 39 закладів культури відійшли до вищезгаданих громад. Засновницькі права та обов’язки комунальної установи Каховський районний краєзнавчий музей з двома філіями передано до Семенівської сільської ради. Слід зазначити, що передана мережа закладів зберігається. 
Аматорські формування, яких налічується 81одиниця , відвідують 1006 учасників самодіяльності. Звання «Народний» та «Зразковий» мають 10 колективів з урахування об’єднаних громад.
На високому рівні організовано  ІХ районний фестиваль народної творчості «Каховський вернісаж». Фестиваль є справжньою перлиною на культурній ниві Каховського району. У фестивалі прийняли участь не лише аматорські колективи району, а й творчі колективи Зеленопідської, Роздольненської, Тавричанської  об’єднаних територіальних громад,  Бериславського, Чаплинського районів та м. Нова Каховка.
Вагомим для іміджу Каховщини у поточному році стала участь майстрів декоративно-ужиткового мистецтва району в обласному заході «Турист-Fest», присвяченому відкриттю літнього туристичного сезону на Херсонщині - смт. Асканія-Нова.
Протягом поточного року проведено ряд заходів, акцій, екскурсій відповідної тематики, зустрічі з учасниками АТО, волонтерами, воїнами-інтернаціоналістами, оновлено експозиції в музейних установах району.
В  травні на  базі Горностаївського  селищного  Будинок культури відбувся  щорічний обласний конкурс військово-патріотичної пісні «Опалені війною», в якому взяли участь і представники Каховщини. Проведено ІІІ фестиваль народної творчості та козацьких традицій «Степ і воля – козацька доля» в  Сергіївському  сільському клубі.
В роботі закладів культури впроваджувались сучасні інноваційні форми проведення заходів та креативні підходи до традиційних форм організації дозвілля населення району (майстер-класи з писанкарства, з виготовлення текстильних елементів панно). За інноваційною формою була проведена виставка виробів декоративного мистецтва майстрів-аматорів Каховського району, присвячена 110-ій річниці від дня народження української народної художниці Марії Приймаченко та виставка «Вишиваний живопис Анжеліки Рудницької». Майстрині Каховщини прийняли участь у спільному з обласним Центром народної творчості творчому проекті «Мистецтво однієї громади».
На утримання районних закладів культури у 2019 році виділено        3,2 млн. грн. Проведено капітальні та поточні ремонти будівель та окремих приміщень сільських закладів культури на загальну суму 2,6 млн. грн.
Однак, незважаючи на те, що вжито ряд заходів для поліпшення умов діяльності установ, існує багато проблемних питань в галузі культури. Однією із найгостріших та до кінця невирішених проблем залишається загальний стан приміщень закладів культури сільської місцевості. Більша частина закладів культури не опалюється із-за відсутності системи опалення. Проблематичим є також кадровий «голод»- недостатня кількість професійних фахівців,недосконала система підвищення кваліфікації.
Рік завершився, але не вдалось зробити все, що планувалося.  Невирішеними   залишився ряд питань, які турбують як керівництво район, так і простих громадян.
   Основною проблемою, яка  виникла перед нами - це вирішення питання фінансування  закладів освіти й медицини, інших бюджетних установ,  реалізація заходів, передбачених районними програмами.
   На часі залишається  питання   змін і реформування   в галузях освіти і охорони здоров’я.
На завершення свого звіту хочу сказати, що районна державна адміністрація  здійснює свої повноваження в тісній співпраці з районною радою, з  виконавчим комітетам місцевих рад, розглядає  та враховує у своїй діяльності пропозиції депутатів усіх рівнів.
Висловлюю сподівання на подальшу злагоджену роботу по забезпеченню соціально-економічного та культурного розвитку району.

 

 

Голова районної державної адміністрації                                     С.Перетятько
                         

Друк